رضا اردانه
۰۸ مهر ۱۴۰۰

انتشار بروزرسانی سوم vSphere نسخه 7

۲ دیدگاه
مقاله آموزشی
امتیاز دهید

اخیرا بروزرسانی سوم نسخه 7 محصول vSphere ارائه شده است که در آن تغییرات زیادی دیده می شود. در این مقاله قصد داریم تغییرات مهمی ایجاد شده در این نسخه را بررسی نماییم.

تغییرات مربوط به Tanzu و Kubernetes
در بروزرسانی سوم نسخه 7 محصول vSphere امکان پشتیبانی از DHCP برای سرویس Tanzu فراهم شده است. با اضافه شدن این امکان، پیکربندی شبکه برای این سرویس آسان تر و سریعتر شده است. شما میتوانید از سرویس DHCP هم برای شبکه Management و هم برای شبکه Workload این سرویس استفاده نمایید.

یکی دیگر از تغییرات مربوط به بخش Tanzu بهبود بخش Health Check می باشد. با بهبود این بخش، هر زمان تغییری در ساختار Tanzu ایجاد شود، فرآیند Check کردن اجرا شده و خطاهای احتمالی را شناسایی و نمایش میدهد.

تغییرات بخش Lifecycle و بروزرسانی محیط مجازی

در نسخه های پیشین این محصول، به منظور آزاد نگهداشتن محل نصب هارددیسک ها بر روی سرورها، امکان استفاده از USB Flash Drive ها و SD Cardها به منظور نصب هاست ESXi فراهم بود. در بروزرسانی سوم نسخه 7 این محصول، این امکان به دلیل تغییراتی که در ساختار پارتیشن بندی این محصول انجام شده حذف گردیده است. بنابراین به منظور نصب و استفاده از این نسخه می بایست جایگزینی برای USB Flash Drive های خود در نظر بگیرید. بهترین گزینه ها در این شرایط استفاده از دیسک های M.2 و یا دیسک های مبتنی بر PCIe می باشند. یکی از بزرگترین دلایل حذف چنین امکانی، عدم پایداری و توانایی مدیاهایی مانند USB Flash Driveها بود که در طولانی مدت و به دلیل استفاده بسیار زیاد از آن، از دسترس خارج شده و سرویس دهی را با اختلال مواجه میکردند. دلیل دوم برای حذف این ویژگی بزرگتر شدن اندازه و نوع پارتیشن های مورد نیاز برای نصب هاست ESXi می باشد. حداقل فضای مورد نیاز برای نصب ESXi نسخه 7 در این بروزرسانی در حال حاضر 32 گیگابایت می باشد.
در حال حاضر یک Workaround برای این تغییر توسط شرکت VMware ارائه شده است و آن جابجایی پارتیشن ESX-OSData به یک فضای داخلی پایدار و قابل اعتماد می باشد. طبق اعلام شرکت VMware، در آینده مکان استفاده از این نوع مدیاها به صورت کامل گرفته خواهد شد، لذا در صورتیکه برنامه ای برای مهاجرت به این نسخه دارید، از همین ابتدا نسبت به حذف این مدیاها از محیط خود اقدام نمایید.
تغییرات پارتیشن بندی ESXi در این نسخه را میتوانید از طریق این لینک بررسی نمایید.
یکی دیگر از تغییرات این بخش مربوط به امکان Lifecycle Manager در محیط vSphere می باشد. در این راستا، امکان ویرایش فایل های Depot فراهم شده است. بدین معنا که در صورت نیاز مدیران سیستم، امکان حذف برخی درایورها از این فایل ها وجود خواهد داشت. در کنار این تغییر، امکان بررسی وضعیت Firmware دیسک های فیزیکی نیز فراهم شده است. همانطور که میدانید، استفاده از Firmwareهای بروز و سازگار با محیط مجازی، یکی از الزامات استفاده از سرویس vSAN می باشد، لذا با توجه به اهمیت این موضوع امکان بررسی وضعیت Firmware دیسک های فیزیکی در بخش Lifecycle Manager قرار داده شده است. در بخش vLCM امکان مدیریت Witness برای کلاستر vSAN با استفاده از توپولوژی 2-Node نیز فراهم شده است.

تغییرات بخش مدیریت منابع در این نسخه
بهینه سازی متریک های مانیتورینگ در سطح هاست ESXi و ماشین مجازی در بخش حافظه اصلی، از نوع DRAM و Persistent Memory از اولین تغییرات قابل مشاهده در این بخش می باشد.

تغییراتی در راستای استفاده از ویژگی بسیار جذاب DRS و همچنین قراردادن هاست ESXi در حالت Maintenance ایجاد شده است. در این راستا، ویژگی DRS نسبت به ماشین های مجازی بسیار بزرگ تغییر رفتار داده است. با توجه به اینکه جابجایی این نوع ماشین های مجازی در محیط vSphere بعضا با عواقب اختلال سرویس همراه است، در شرایط معمولی، ویژگی DRS این نوع ماشین های مجازی را در اولویت جابجایی خود قرار نمیدهد.
همانطور که میدانید، در نسخه 7 محصول vSphere امکانی به نام vCLS معرفی شد که دارای محدودیت های خاصی بود. در این بروزرسانی برخی از این محدودیت ها حذف شده اند. اولین محدودیت این ماشین های مجازی، عدم امکان تعیین محل قرارگیری آنها در سطح فضاهای ذخیره سازی بود که در بروزرسانی سوم این نسخه، این امکان فراهم شده است تا بتوانید محل قرارگیری آنها بر روی دیتااستورهای مدنظر خود را تعیین نمایید.

امکان Harden کردن این ماشین های مجازی نیز فراهم شده است. تغییر بعدی که برای این Agent VMها ایجاد شده است، امکان استفاده از Host Affinity می باشد تا در صورت نیاز این VMها در کنار سایر ماشین های مجازی شما قرار نگیرند. به منظور استفاده از این ویژگی جدید می بایست از بخش Compute Policies استفاده نمایید.
در خصوص نامگذاری این ماشین های مجازی نیز تغییراتی ایجاد شده است. از این پس این ماشین های مجازی در کنار نام خود یک UUID به عنوان شناسه خود دارند تا در صورت وجود کلاسترهای متعدد، امکان تفکیک آنها از یکدیگر وجود داشته باشد.

تغییرات در بخش Guest OS
اولین تغییر در این بخش، بهینه سازی در زمینه پشتیبانی از سیستم عامل های مختلف می باشد. یکی از این بهینه سازی ها مربوط به پشتیبانی کامل از ابزار Cloud-Init می باشد. با استفاده از این ابزار می توانید سیستم عامل های لینوکس خود را شخصی سازی کنید. اضافه شدن ویژگی Guest Data Publisher به نسخه جدید VMware Tools هم از بهینه سازی های این بخش می باشد و این قدرت را به هاست ESXi میدهد تا اطلاعات بیشتری از Guest OS نصب شده بر روی ماشین مجازی دریافت نماید. در صورتیکه به دلایل امنیتی قصد ندارید از این ویژگی استفاده نمایید، میتوانید آنرا غیرفعال نمایید.
تغییری در بخش EFI Boot Firmware نیز ایجاد شده است که با استفاده از این تغییر امکان استفاده از UEFI 2.4 نیز فراهم شده است.
همانطور که میدانید یکی از مهمترین الزامات برای محیط های مجازی و البته Workloadهای درون این محیط، وجود یک Time Server قابل اعتماد می باشد. با معرفی ویژگی PTP توسط شرکت VMware در نسخه 7، بسیاری از ضعف های NTP پوشش داده شد و در بروزرسانی سوم این نسخه، بخش PTP نیز بهینه سازی هایی را به خود دیده است. اولین بهینه سازی این بخش، استفاده از یک NTP به عنوان پشتیبان PTP در شرایط بحران می باشد. یکی دیگر از تغییرات این بخش مربوط به نحوه استفاده از PTP در محیط مجازی می باشد. براساس این تغییر، میتوانید تعیین کنید که ارتباط PTP با محیط مجازی شما از طریق VMkernel Adapter یا Passthrough Interface انجام شود.

تغییرات بخش فضای ذخیره سازی
اولین تغییر در بخش Core Storage محیط مجازی vSphere نسخه 7 مربوط به استفاده از تکنولوژی NVMe-oF می باشد. در این نسخه امکان استفاده از TCP-IP برای این تکنولوژی فراهم شده است.
امکان اتصال 128 هاست ESXi به یک دیتااستور VMFS-6 و یا NFS در این نسخه فراهم شده است. وجود این امکان در فرآیندهای بروزرسانی محیط مجازی میتواند بسیار کمک کننده باشد و از انجام Storage vMotion های اضافی جلوگیری نماید.
در استفاده از VMFS-6 Affinity Manager برای FCD و CNSها نیز بهینه سازی هایی انجام گردیده که کارآیی این بخش را به مراتب افزایش داده است. همانطور که میدانید، VMFS-6 Affinity Manager وظیفه رصد منابع آزاد دیسک و اعلام آن به ماشین های مجازی برای انجام فرآیند Write را بر عهده دارد. در این تغییر، علاوه بر دیسک های مجازی، دیسک های نوع FCD و همچنین CNS ها نیز میتوانند از این ویژگی بهره مند شوند.

تغییرات در بخش شبکه
اولین و مهمترین تغییر در این بخش، یکپارچه شدن بخش Management سرویس NSX با سرویس vCenter می باشد. با اضافه شدن این امکان، مدیریت ساده تر محیط NSX و همچنین استفاده از SSO Domain محیط vCenter برای مدیران سیستم فراهم شده است.

تغییر مهم بعدی در این بخش اضافه شدن امکان استفاده از سوئیچ های vDS برای Distributed Firewalling می باشد. برای اینکه از این امکان استفاده نمایید، نیازی به انجام هیچگونه تغییری در شبکه شما وجود ندارد.

تغییرات در بخش مدیریت محیط vSphere
مهمترین تغییری که در این بخش به چشم میخورد، سازگاری کامل این نسخه با WCAG یا Web Content Accessibility Guidelines می باشد. با این سازگاری، کاربرانی که از ناتوانایی های جسمی برخوردارند، ساده تر می توانند از این محیط استفاده نمایند.
همزمان با ارائه بروزرسانی سوم نسخه 7 این محصول، نسخه 12.4 محصول PowerCLI نیز معرفی شده است. لذا کسانیکه از این محصول استفاده میکنند، میتوانند از امکانات این نسخه بهره مند شوند.

۲ پاسخ به “انتشار بروزرسانی سوم vSphere نسخه 7”

  1. mohammad.skf گفت:

    VMware ورژن ۷ آپدیت ۳ و کلیه Pathها مربوط به این ورژن را از سایت حذف کرده دلیل این کار چی بوده؟

    • رضا اردانه گفت:

      به دلیل وجود Bugهای متعدد در این نسخه، شرکت VMware طی اعلام رسمی، نسخه ۷ آپدیت ۳ محصول ESXi را از پورتال خود تا اطلاع ثانوی حذف کرده است. اما امکان استفاده از محصول vCenter با این نسخه وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

preloader