رضا اردانه
۲۰ تیر ۱۳۹۷

احیای شبکه vDS در نبود vCenter

۰ دیدگاه
مقاله آموزشی
امتیاز دهید

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است در محیط مجازی سازی رخ دهد از دست رفتن سرویس vCenter می باشد. با تصور اینکه تمام پیکربندیها بر روی این سرویس قرار داشته باشد، اشکالات شبکه یکی از معضلات آن خواهد بود.

تصور کنید که تمام پیکربندی شبکه محیط مجازی شما از نوع vDS بوده و وابستگی کامل به سرویس vCenter دارید. در صورتیکه بنا به هر دلیلی این سرویس از دسترس خارج شود و شما مجبور شوید تا مدیریت هاست های خود را به صورت مستقل از طریق هر هاست انجام دهید، یکی از چالش های پیش رو ارتباطات شبکه خواهد بود. به طور مثال اگر بخواهید تنظیمات شبکه یک ماشین مجازی را در بازه زمانی که سرویس vCenter از دسترس خارج شده است تغییر دهید، این امکان برای شما میسر نخواهد بود زیرا هاست ESXi فهمی از vDS ندارد.
جهت رها شدن از این مشکل در صورتیکه بازگردانی سرویس vCenter زمانبر خواهد بود، می بایست اقدام به خارج کردن Uplink های شبکه از شبکه های vDS و اضافه کردن آنها به شبکه vSS کنید. برای اینکار می بایست مراحل زیر را طی کنید.

نکته: تا زمانیکه سرویس vCenter شما احیا شود، فرآیندهای شبکه ای شما بدون مشکل ادامه پیدا خواهد کرد. در این بین تنها امکان اعمال تغییرات وجود ندارد که در صورت نیاز می بایست فرآیندهای زیر را طی کنید.

به سرور ESXi خود اتصال SSH برقرار کنید و دستور زیر را وارد نمایید:

esxcfg-vswitch -l

از لیست نمایش داده شده، Uplink مورد نظر خود را پیدا کرده و ID و شماره VMNIC آنرا یادداشت کنید.

سپس دستور زیر را با اطلاعات به دست آمده از دستور بالا وارد نمایید:

esxcfg-vswitch -Q vmnic -V dvPort_ID_of_vmnic dvSwitch

این دستور سبب خارج کردن Uplink از vDS مورد نظر شما می شود. به طور مثال اگر vDS ما با نام Data نامگذاری شده باشد و قصد خارج کردن Uplink با نام VMNIC2 با شماره ID آن که 19 می باشد را داشته باشیم دستور را به شکل زیر وارد می نماییم:

esxcfg-vswitch -Q vmnic2 -V 19 Data

حال که Uplink ما از vDS خارج شد می توانیم از طریق کنسول وب مربوط به هاست ESXi اقدام به ایجاد یک vSS با Uplink آزاد شده نماییم و در نهایت با ایجاد PortGroup های مورد نیاز و الصاق آنها به ماشین های مدنظر از مشکل پیش آمده رهایی یابیم. در صورتیکه امکان اتصال به کنسول وب هاست ESXi برای شما فراهم نیست می توانید از دستور زیر جهت اضافه کردن Uplink به یک vSS استفاده نمایید:

esxcli network vswitch standard uplink add –uplink-name=vmnic –vswitch-name=vSwitch

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

preloader