رضا اردانه
۰۶ دی ۱۳۹۹

تهیه Clone از ESXi نصب شده

۰ دیدگاه
مقاله آموزشی
امتیاز دهید

با توجه به اینکه بسیاری از مدیران محیط های مجازی ترجیح میدهند تا ESXi را درون یک USB Flash Drive نصب نمایند، تهیه یک Clone از این USB Flash Drive میتواند در شرایط بحران و در راستای مدیریت زمان بسیار کارآمد باشد.

مزایای نصب ESXi بر روی یک USB Flash Drive بر معایب آن برتری چشمگیری دارد و همین موضوع سبب شده است تا نصب ESXi بر روی یک USB Flash Drive به عنوان یک راهکار استاندارد در نظر گرفته شود. اما با توجه به طول عمر USB Flash Drive ها و قدرت Read/Write آنها، شاید رخدادهایی مانند Failure هاست به دلیل ضعف عملکرد USB Flash Drive از تعدد بیشتری برخوردار باشد. اما این موضوع با توجه به اینکه تمام ساختار ESXi در زمان بوت درون Memory قرار داده می شود به خودی خود باعث ایجاد معضل نخواهد شد، اما این رخداد در زمان ریبوت شدن سرور و بوت مجدد ESXi میتواند باعث بروز دردسرهای متعددی شود، لذا نیاز است تا حداقل یک نسخه Clone از یک هاست ESXi خود درون یک USB Flash Drive دیگر به عنوان نسخه Backup داشته باشیم تا در صورت بروز چنین رخدادهایی در کمترین زمان ممکن اقدام به احیای هاست ESXi خود نماییم. برای اینکار میتوانید روش تشریح شده در زیر را انتخاب نمایید:

در مرحله اول پس از نهایی شدن نصب و انجام تنظیمات اولیه هاست ESXi خود مانند تنظیمات NTP یا DNS و مواردی از این دست، هاست خود را خاموش کرده و USB Flash Drive آنرا به یک سرور با سیستم عامل لینوکس متصل نمایید. (در اینجا توزیع انتخاب شده Ubuntu می باشد)

در مرحله دوم از اینکه اتصال USB Flash Drive شما با موفقیت انجام شده است دستور زیر را وارد نمایید. خروجی این دستورات به شما وضعیت اتصال USB Flash Drive را نمایش می دهد:

dmesg | grep -i usb

dmesg | grep -i ‘attached’

در مرحله بعد از طریق یکی از دستورات زیر میتوانید وضعیت پارتیشن های USB Flash Drive خود را مشاهده نمایید تا مطمئن شوید که USB Flash Drive صحیح را به سرور متصل کرده اید. در این دستور sdd دیسک USB Flash Drive ایست که در مرحله قبل به دست آورده ایم:

lsblk | grep sdd

fdisk -l /dev/sdd

در مرحله آخر میخواهیم فرآیند Clone گیری را آغاز کنیم. در این مرحله از دستور dd استفاده خواهیم کرد، اما در نظر داشته باشید که استفاده اشتباه از این دستور میتواند منجر به از دست دادن تمام اطلاعات شما شود:

dd if=/dev/sdd of=./esximage.img bs=4M status=progress

خروجی دستور بالا یک فایل جدید با نام esximage.img در مسیر مشخص شده در دستور میباشد که به عنوان Clone از USB Flash Drive شما تولید شده است. در ادامه میتوانید از این فایل به منظور تولید یک USB Flash Drive جدید دیگر استفاده نمایید.

به منظور تولید یک USB Flash Drive جدید از فایل تولید شده، میتوانید دستور زیر را وارد نمایید. قبل از اجرای دستور مطمئن شوید که USB Flash Drive جدید شما به سرور متصل شده است:

dd if=./esximage.img of=/dev/sdd bs=4M status=progress

در نهایت پس از اجرای دستور بالا، یک USB Flash Drive شامل هاست ESXi شما تولید می شود و می توانید با دستورات مشخص شده در بالا، وضعیت پارتیشن بندی این USB Flash Drive جدید را مشاهده نمایید. پس از آن میتوانید از این USB Flash Drive جدید به عنوان یک Fresh ESXi برای سرورهای خود استفاده نمایید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

preloader