رضا اردانه
۱۲ آبان ۱۳۹۸

آزمون VCP-DCV 6.7 – بخش دوازدهم

۰ دیدگاه
مقاله آموزشی
امتیاز دهید

این بخش از آزمون به منظور بررسی سطح آگاهی شما در خصوص محصولات مختلف شرکت VMware و یکپارچه شدن آنها با یکدیگر می باشد. این یکپارچگی به محیط مجازی شما قدرت و قابلیت بیشتری خواهد داد.

در خصوص محصولات مختلف شرکت VMware می بایست سطح آگاهی خود را به صورت منظم افزایش دهید. تنوع محصولات و سطح تغییرات در آنها نیازمند پیگیری مستمر در خصوص آشنایی بیشتر با آنها است. در این مقاله می خواهیم به بررسی سرویس های مهم این شرکت بپردازیم. این سرویس ها به شرح زیر می باشند:

  • vRealize Orchestrator (vRO)
  • vRealize Automation (vRA)
  • vRealize Operations Manager
  • vRealize Log Insight
  • VMware NSX for vSphere
  • VMware Site Recovery Manager (SRM)
  • VMware vSphere Replication (VR)
  • VMware Horizon Suite
  • VMware vSphere Integrated Containers (VIC)

سرویس vRO یک موتور اتوماتیک سازی وظایف است که دارای یک کتابخانه بسیار جامع از Workflow های قابل ایجاد برای وظایف در ساختار مجازی سازی شما می باشد. این سرویس به مدیران حوزه مجازی سازی این امکان را میدهد تا بتوانند تنها با چند کلیک Workflow های حرفه ای و کاملا User Friendly ایجاد نمایند.

سرویس vRA به منظور هوشمند سازی ایجاد درخواست های حوزه مجازی سازی می باشد. به طور مثال کاربران در دپارتمان های مختلف می توانند جهت ایجاد ماشین مجازی، Clone گیری یا هر نوع درخواست دیگری، از طریق پنل این سرویس براساس دسترسی های تعریف شده اقدام کرده و فرآیندهای مرتبط با درخواست آنها به صورت اتوماتیک تا مرحله پایانی انجام شود.

سرویس vROM یک محیط مانیتورینگ و عملیات حرفه ای برای ساختار مجازی سازی شماست. تقریبا می توان گفت ساختار مجازی سازی شما بدون وجود این سرویس می تواند یک ساختار نابینا باشد. از طریق این سرویس می توانید به صورت کامل و جامع نسبت به رصد وضعیت محیط مجازی خود اقدام کرده و به طبع آن اقدامات لازم را نیز انجام دهید.

سرویس vRLI یه تجمیع کننده رخداد می باشد که علاوه بر رخدادهای ایجاد شده در محیط مجازی شما امکان دریافت و دسته بندی رخدادهای سایر سیستم های شما را نیز داراست. این سرویس با داشبوردهای متنوع و متعدد خود می تواند شرایطی را ایجاد نماید که بتوانید وضعیت رخدادهای محیط مجازی خود را به راحتی رصد و بررسی نمایید.

سرویس NSX یک شبکه ساز مجازی مبتنی بر vxLAN می باشد. این محصول یکی از شاهکارهای شرکت VMware است که با اتکا به مفاهیم مجازی سازی شبکه، یک زیرساخت مجازی قدرتمند برای شبکه شما ایجاد می نماید. از ویژگی های این سرویس می توان به Logical Switching, In-kernel Routing, In-kernel Distributed Firewalling, Edge-border L4-7 devices that offer VPN, Load Balancing, Dynamic Routing, FW Capabilities اشاره کرد. این سرویس در دو نسخه NSX-V و NSX-T ارائه می شود که نسخه NSX-V مربوط به زیرساخت مجازی مبتنی بر محصولات VMware می باشد و سرویس NSX-T یک سرویس Multi Hypervisor است. شرکت VMware پیشنهاد می کند که از سرویس NSX-T برای ساختار خود استفاده نمایید، اما این نکته را نیز قید کنیم که امکان مهاجرت از نسخه NSX-V به NSX-T نیز وجود دارد. به صورت کلی می توان گفت که بزرگترین دلیل بهره برداری از این سرویس و یا سرویس های مشابه استفاده از ویژگی Micro-Segmentation می باشد.

سرویس SRM به منظور مدیریت چندین سایت جهت ایجاد شرایط Failover و DR می باشد. با کمک این سرویس، در صورتیکه شما چندین سایت که به هم متصل شده باشند را داشته باشید، می توانید با ایجاد Recovery Plan ها اقدام به جابجایی ماشین های مجازی خود نمایید. شایان ذکر است که این سرویس تنها مدیریت وظایف این حوزه را انجام خواهد داد و فرآیند همسان سازی اطلاعات بین سایت های شما بر عهده این سرویس نمی باشد. این سرویس به دو شکل اقدام به جابجایی ماشین های مجازی شما میکند. این حالت ها نیازمند ایجاد فرآیندهای Orchestration و همچنین بهره مندی از Stretched Storage می باشند. حالت اول Planned Maintenance Downtime Avoidance می باشد که در این حالت از طریق vMotion بین سایتی اقدام به جابجایی ماشین مجازی شما در سایت مدنظر می نماید. حالت Zero-Downtime Disaster Avoidance که مانند حالت اول اقدام به جابجایی ماشین مجازی شما می کند اما تفاوت آن این است که از طریق Workflow های ایجاد شده، سیستم وجود یک بحران را تشخیص میدهد و فرآیندهای لازم را انجام خواهد داد.

سرویس VR به منظور همسان سازی اطلاعات بین دو سایت مختلف استفاده می شود. این سرویس می تواند با سرویس SRM شما یکپارچه شده و یک ساختار مدیریت بحران کامل را ایجاد نماید اما باید توجه داشته باشید که این سرویس به تنهایی نیز قادر به سرویس دهی می باشد.

سرویس Horizon یک راهکار VDI از شرکت VMware می باشد. این سرویس با قابلیت های متعدد و قدرتمند خود می تواند یک ساختار مجازی سازی دسکتاپ را برای شما ایجاد نماید.

سرویس VIC یک سرویس مدیریت Container می باشد که این امکان را به شما میدهد تا بتوانید Container های خود را در قالب ماشین های مجازی در محیط خود پیاده سازی نمایید.

موارد اشاره شده در بالا صرفا به منظور آشنایی سطحی شما با سرویس های مهم شرکت VMware می باشد. جهت بهره مندی از این سرویس ها به صورت جداگانه نیاز است تا دوره های آموزشی مختلفی را طی نمایید، اما آنچه در آزمون از شما پرسیده می شود صرفا در حد آشنایی با عملکرد و امکان یکپارچه سازی آنها با سرویسی مانند vCenter است.

مطالب بالا تمام آنچه که برای این بخش مورد نیاز بود را شامل می شود اما از مطالعه فایل های PDF ارائه شده توسط شرکت VMware غافل نشوید. برای آشنایی با بخش های دیگر این صفحه را دنبال کنید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

preloader