خانه » وبلاگ آموزشی » مجازی سازی مرکزداده » پیکربندی بخش iLO در ESXi
20 شهریور 1399

پیکربندی بخش iLO در ESXi

سرورهای تولیدی شرکت HPE از محبوبترین سرورها در ایران به حساب می آیند، لذا آشنایی با پیکربندی بخش iLO این تجهیزات به منظور مدیریت آسان آنها بسیار کاربردی خواهد بود. در این مقاله به نحوه پیکربندی iLO از طریق محیط ESXi می پردازیم.

به صورت کلی پیکربندی iLO سرورهای HPE با ریبوت کردن سرور و ورود به بخش iLO Configuration در حین بوت شدن سرور امکانپذیر است. اما در برخی شرایط امکان ریبوت کردن سرور به دلیل وجود سرویس هایی که از قابلیت HA بهره نمی برند وجود ندارد و یا تنها یک سرور در محیط مجازی خود داریم که امکان خاموش کردن ماشین ها مجازی بر روی آن وجود ندارد. در چنین شرایطی در صورتیکه نسخه Customized شده ESXi را بر روی سرور یا سرورهای HPE خود نصب کرده باشید، می توانید از طریق محیط CLI هاست ESXi خود و بدون نیاز به ریبوت کردن سرور، بخش iLO را پیکربندی نمایید. برای اینکار مراحل زیر را طی نمایید.

نکته: در صورتیکه از نسخه Customized شده ESXi بر روی سرورهای خود بهره نمی برید، می توانید ابزار مورد اشاره در این مقاله را از طریق جستجوی عبارت HPE ESXi Utilities Offline Bundle یا از طریق این لینک دانلود و بر روی هاست خود نصب کنید. این فرآیند نیاز به ریبوت کردن سرور داشته و قطعا با اختلال سرویس مواجه خواهید شد. بنابراین در صورتیکه در ابتدای فرآیند راه اندازی محیط مجازی خود هستید و از بسته های Customized شده استفاده نمیکنید، پیشنهاد می شود این بسته را دانلود و بر روی سرور HPE خود نصب کنید. جهت نصب کافیست پس از دانلود فایل فشرده ای  که وب سایت HPE در اختیار شما میگذارد و Extract کردن آن، اقدام به انتقال بسته نصبی با نام hponcfg*.vib به مسیر مورد نظر خود کرده و دستور زیر را اجرا نمایید:

esxcli software vib install -f -v YOUR_PATH

حال به نحوه استفاده از این ابزار می پردازیم. این ابزار دارای سوئیچ های متعددی است که از طریق دستور زیر می توانید این سوئیچ ها را مشاهده نمایید:

/opt/tools/hponcfg -h

یکی از این سوئیچ ها که با r مشخص شده است، به منظور ریست کردن بخش iLO سرور شما تنظیم شده است. در صورتیکه قبلا بخش iLO خود را پیکربندی کرده اید اما به هر دلیلی امکان اتصال به آنرا ندارید، در قدم اول می توانید با ریست کردن بخش iLO تمام پیکربندی موجود را حذف کرده و در ادامه اقدام به پیکربندی مجدد آن نمایید.

به منظور پیکربندی بخش iLO نیاز است تا ابتدا خروجی وضعیت فعلی بخش iLO خود را در قالب یک فایل متنی تهیه و بررسی نمایید. برای این منظور دستور زیر را وارد نمایید:

/opt/tools/hponcfg -w /tmp/iLO.txt

این دستور یک فایل متنی محتوی اطلاعات iLO شما را در مسیر مشخص شده ایجاد می نماید که پس از پایان اجرای دستور می توانید فایل مدنظر را ویرایش نمایید.

vi /tmp/iLO.txt

بخش های اولیه و مهم برای پیکربندی بخش iLO از طریق فایلی که خروجی گرفته شده، در تصویر زیر مشخص شده است. این اطلاعات شامل آدرس IP ، پیکربندی شبکه و نام مورد نظر برای iLO می باشد. پس از مشخص کردن اطلاعات اولیه با ذخیره کردن فایل از محیط vi خارج شوید.

حال می بایست این فایل را به عنوان فایل پیکربندی بخش iLO به ابزار hponcfg معرفی کرد. برای اینکار دستور زیر را وارد نمایید:

/opt/tools/hponcfg -f /tmp/iLO.txt

پس از مدت زمان کوتاهی، امکان اتصال به iLO سرور شما فراهم می شود.

در صورتیکه رمزعبور به محیط iLO خود را ندارید یا فراموش کرده اید مراحل زیر را ادامه دهید.

یک فایل جدید با نام دلخواه در مسیر مورد نظر خود ایجاد نمایید. به طور مثال فایل resetpass.txt در مسیر tmp ایجاد کرده ایم. با vi کردن فایل ایجاد شده، محتویات زیر را از طریق این فایل دانلود و درون آن قرار دهید:

در اطلاعات بالا، در خط پنجم، می بایست رمز عبور مدنظر خود را به جای password وارد نمایید. پس از پایان با ذخیره کردن تغییرات در فایل از محیط vi خارج شده و دستور زیر را اجرا کنید:

/opt/tools/hponcfg -f /tmp/resetpass.txt

حال می توانید با نام کاربری administrator و رمزعبوری که تعیین کرده اید، به محیط iLO خود متصل شوید.

رضا اردانه

دیدگاهتان را بنویسید

preloader