رضا اردانه
۲۸ مهر ۱۴۰۰

پشتیبانی از NVMe over TCP در نسخه 7u3

۰ دیدگاه
مقاله آموزشی
امتیاز دهید

با ارائه بروزرسانی جدید نسخه 7 محصول vSphere تغییرات عمده ای در آن دیده می شود. براساس روال شرکت VMware برخی از این تغییرات مرتبط با مفاهیم Core Storage می باشد که در این مقاله میخواهیم آنها را بررسی نماییم.

اولین تغییر ایجاد شده در سطح Core Storage در این نسخه قابلیت پشتیبانی از NVMe over TCP می باشد. شرکت VMware با ارائه نسخه 7 محصول vSphere امکان پشتیبانی از تجهیزات ذخیره سازی NVMe بر بستر FC و RDMA را فراهم کرده بود، اما با توجه به محبوبیت استفاده از این تجهیزات در بستر TCP، جای خالی این ویژگی در این محصول کاملا محسوس بود. از این رو شرکت VMware در بروزرسانی سوم این نسخه، امکان بهره مندی از تجهیزات ذخیره سازی NVMe بر بستر TCP را فراهم کرده است. شایان ذکر است برای استفاده از این ویژگی شما نیاز به سخت افزار خاصی نخواهید داشت و از بستر شبکه خود برای اتصال به این نوع تجهیزات می توانید استفاده نمایید و این یکی از تفاوت های اصلی استفاده از NVMe بر بستر TCP نسبت به FC و RDMA می باشد. در این خصوص باید بدانید که از منظر کارآیی با در نظر گرفتن متریک هایی مانند تاخیر در پاسخگویی درخواست های IO، اولویت استفاده از تجهیزات NVMe بر بستر RDMA، سپس FC و در نهایت TCP می باشد، لذا در صورتیکه در مجموعه شما از اپلیکیشن هایی استفاده می شود که تحمل پایداری در تاخیرهای احتمالی در پاسخگویی درخواست های IO بر بستر شبکه فعلی را دارند، میتوانید از منظر هزینه نیز صرفه جویی چشمگیری نمایید و از بستر TCP برای اتصال به این تجهیزات استفاده نمایید.

یکی دیگر از تغییرات در بخش Core Storage این نسخه، افزایش حداکثر میزان پشتیبانی یک هاست ESXi از تعداد دیتااستورهای بیشتر است. در این نسخه این عدد از 64 به 128 افزایش یافته است. بدین معنا که امکان اتصال 128 هاست ESXi به یک دیتااستور VMFS-6 یا NFS وجود دارد.

تغییر بعدی در این بخش استفاده از Affinity 3 در کاهش میزان پنالتی استفاده از دیسک های Thin و Lazy Thick در اولین Write می باشد. در نسخه های قبلی این محصول این بهینه سازی برای این نوع دیسک ها در قالب Affinity 2 ارائه شده بود، اما در این نسخه و با معرفی Affinity 3 علاوه بر بهبود شرایط قبل، پشتیبانی از دیسک های FCD یا CNS Persistent Volumes ها نیز میسر می باشد. همانطور که میدانید، Affinity Manager بخشی از VMFS می باشد که وظیفه تخصیص Resource Cluster را بر عهده دارد.

تغییر بعدی در این نسخه مرتبط با vVolها می باشد. همانطور که میدانید فرآیند مدیریت Snapshot ماشین های مجازی در vVolها نسبت به VMFS متفاوت است. در این نسخه فرآیند استفاده از Snapshot در سطح vVolها بهینه سازی شده است. اینکار با گروه بندی دسته ای از Snapshotها انجام شده است. بدین معنا که به جای انجام فرآیندهای سری بر روی Snapshotها، یک فرآیند روی دسته ای از Snapshotها انجام می شود.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

preloader