رضا اردانه
۲۶ شهریور ۱۳۹۸

آزمون VCP-DCV 6.7 – بخش یازدهم

۰ دیدگاه
ویدیو
امتیاز دهید

در بخش یازدهم از موارد اعلام شده برای VCP-DCV 2019 می خواهیم به بررسی تکنولوژی vMotion و Storage vMotion بپردازیم تا هم با تفاوت های کلی آنها و هم با نحوه عملکرد این تکنولوژی ها آشنا شویم.

همانطور که می دانید به جابجایی ماشین های مجازی از یک هاست به هاست دیگر به صورت روشن اصطلاحا vMotion گفته می شود. این جابجایی در مستندات مختلف با عنوان Hot Migration بیان شده است که اگر ماشین مجازی را خاموش و به هاست دیگر منتقل کنیم، این اصطلاح به Cold Migration تغییر میکند.

به منظور دستیابی به این تکنولوژی می بایست پیش نیازهایی را در نظر بگیرید. یکی از این پیش نیازها که می توان گفت مهمترین پیش نیاز این تکنولوژی می باشد، شبکه مرتبط با آن است. این تکنولوژی از طریق پروتکل TCP اقدام به جابجایی ماشین های مجازی می نماید، لذا به منظور دستیابی به بالاترین سطح کیفیت این تکنولوژی می بایست بالاترین سطح کیفیت ممکن در شبکه خود را در اختیار آن قرار دهید.

باید مدنظر داشته باشید که ترافیک تولید شده توسط این تکنولوژی بسته به اندازه ماشین های مجازی موجود می تواند بسیار بزرگ باشد، لذا می بایست شرایطی را ایجاد نمایید که این ترافیک داخل شبکه شما منتقل نشود. بدین معنا که شبکه کاملا Private برای این ویژگی در نظر بگیرید. اینکار با جداسازی vLAN یا جداسازی سوئیچ های فیزیکی امکانپذیر است.

زمانیکه شما اقدام به جابجایی ماشین مجازی می نمایید، هاست مقصد می بایست شرایط پذیرش ماشین مجازی را دارا باشد. این شرایط شامل منابع کافی پردازشی به همراه شبکه متصل به ماشین مجازی می باشد.

vMotion

به صورت کلی این تکنولوژی در 3 فاز فرآیند خود را نهایی می کند:

فاز اول مربوط به آغاز درخواست می باشد. در این فاز سرویس vCenter اقدام به بررسی شرایط ماشین مجازی و هاست مبدا و مقصد می نماید.

فاز دوم مربوط به انتقال اطلاعات ماشین مجازی شامل حافظه اصلی، اتصالات شبکه و Register ها به هاست مقصد می باشد. در واقع یک کپی از ماشین مجازی در هاست مقصد ایجاد می شود.

فاز سوم مربوط به نهایی کردن این فرآیند می باشد. این کار با فعال کردن ماشین مجازی در هاست جدید و غیرفعال کردن آن در هاست قبلی انجام می شود.

انواع مختلف vMotion

این تکنولوژی دارای انواع زیر است:

  • Traditional vMotion
  • Long-Distance vMotion
  • Migrate to Another Datacenter
  • Migrate to Another vCenter Server

نوع اول همانی است که در بالا توضیح داده شد. در نوع دوم با داشتن لایسنس مورد نیاز می توانید اقدام به جابجا کردن ماشین های مجازی در فواصل طولانی نمایید. در این حالت میزان Round Trip شما می بایست کمتر از 150 میلی ثانیه باشد. در نوع سوم شما با استفاده از تکنولوژی های شبکه می توانید ماشین مجازی خود را به صورت Hot یا Cold به یک مرکزداده دیگر منتقل نمایید. در نوع چهارم از طریق ویژگی vCenter Enhanced Linked Mode می توانید ماشین مجازی را از یک VC به VC دیگر حتی در فواصل دور منتقل کنید.

آشنایی با Storage vMotion

با استفاده از این تکنولوژی می توانید یک ماشین مجازی را بدون Downtime از یک فضای ذخیره سازی به فضای دیگر منتقل کنید. نیازمندی این تکنولوژی این است که هاست میزبان ماشین مجازی شما می بایست به هر دو فضای ذخیره سازی دسترسی داشته باشد. این تکنولوژی در خصوص برخی از انواع دیسک های مجازی دارای محدودیت است.

Storage vMotion

نکته: توجه داشته باشید که تکنولوژی vMotion و Storage vMotion دارای محدودیت هایی می باشند. به طور مثال اگر از یک شبکه با پهنای باند یک گیگابیت بر ثانیه برای تکنولوژی vMotion خود استفاده می کنید، با محدودیت انتقال 4 ماشین مجازی به صورت همزمان روبرو خواهید شد. این وضعیت برای شبکه 10 گیگابیت بر ثانیه به عدد 8 میرسد. این محدودیت ها را می توانید از طریق این لینک مشاهده نمایید.

نکته: یکی از عناصر مهم در جابجای ماشین های مجازی بین هاست های مختلف وجود ساختار پردازشی برابر در مبدا و مقصد می باشد. در صورت نیاز می توان این ساختار را با Enhanced vMotion Capability مدیریت کرد. زمانیکه پردازنده های شما از یک خانواده نیستند می توانید با فعال کردن EVC اقدام به همسان سازی سطح پردازنده نمایید تا بتوانید از شرایط Hot Migration بهره ببرید.

مطالب بالا تمام آنچه که برای این بخش مورد نیاز بود را شامل می شود اما از مطالعه فایل های PDF ارائه شده توسط شرکت VMware غافل نشوید. برای آشنایی با بخش های دیگر این صفحه را دنبال کنید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

preloader