20 اسفند 1398

معرفی نسخه vSphere 7

نسخه آزمایشی 7 محصول vSphere توسط شرکت VMware معرفی شد. این نسخه به صورت Beta در اختیار گروه هایی جهت تست و بررسی قرار داده شده است که در این مقاله می خواهیم به ویژگی های مهم این نسخه بپردازیم.

همانطور که در نسخه های قبلی این محصول ویژگی های جدید به چشم می خورد، ویژگی مانند vSAN که با یک کلیک می توانستید مراحل راه اندازی آنرا طی نمایید، در این نسخه نیز چیزی که بیش از همه چشمگیر است ویژگی Kubernetes می باشد. برای آن دسته از دوستانی که نسبت به این محصول آگاهی ندارند باید بگویم که این ویژگی در واقع یکی از قدرتمندترین Orchestrator های موجود برای Container ها می باشد که در این نسخه از vSphere گنجانده شده است.

شرکت VMware در زمان معرفی اولیه این نسخه از پروژه ای به نام Pacific نام برد که طی آن یکپارچگی کاملی بین محصول vSphere و Container ها ایجاد شده است. این یکپارچگی و مدیریت را مدیون محصول Kubernetes می باشیم. حال اگر شما نیز از آن دسته از مجموعه هایی می باشید که به سمت سرویس های Container Based و Microservice ها رفته اید، این خبر می تواند بسیار خوشحال کننده باشد.

ویژگی دیگری در این محصول قرار داده شده است که به واسطه آن می توانید File Service های داخلی با قابلیت تخصیص Quotas ایجاد نمایید. لازمه اینکار داشتن سرویس vSAN در محیط مجازی می باشد. از این طریق شما مستقیما از طریق vSphere Client می توانید اقدام به مدیریت File Server خود نمایید.

FileServer

در این نسخه از vSphere دیگر خبری از نسخه ویندوزی سرویس vCenter نیست. همچنین نسخه Flash از بخش vSphere Client نیز کاملا حذف شده است. اگر در حال حاضر سرویس vCenter شما به صورت External PSC راه اندازی شده است باید بدانید که در این نسخه دیگر این قابلیت پشتیبانی نمی شود و زمانیکه محیط خود را به این نسخه ارتقا می دهید، محیط شما به صورت اتوماتیک به حالت Embedded PSC تغییر حالت پیدا میکند.

EmbeddedPSC

در این نسخه دیگر خبری از vSphere Update Manager نیست و این ویژگی جای خود را به Lifecycle Manager داده است.

VCLifeCycleManager

موارد نیز در سرویس vCenter در این نسخه تغییر کرده است:

vCenterFeatures

در این نسخه ویژگی جدیدی به نام vCenter Profile قرار داده شده است که با ESXi Profile کاملا متفاوت است. از طریق این ویژگی می توانید اقدام به تهیه خروجی از تنظیمات vCenter خود از طریق RESTAPI نمایید. این تنظیمات شامل management, network, authentication و user configuration می باشند. خروجی این تنظیمات یک فایل JSON است که می توان داخل سایر vCenter ها اصطلاحا Import کرد. قطعا با چنین ویژگی شما امکان این را نیز خواهید داشت تا در صورت بروز هر اتفاقی برای vCenter بتوانید به یک پیکربندی تایید شده بازگردید.

vCenterProfile

تغییر دیگری که در این نسخه رخ داده است در بخش DRS است. ویژگی DRS به عنوان یکی از مهمترین و جذابترین ویژگی های محصول vSphere در این نسخه دستخوش تغییر شده است. در نسخ قبلی، زمان اجرا شدن DRS هر 5 دقیقه یکبار بود، اما در این نسخه این عدد به 1 دقیقه کاهش یافته است. این فرآیند از طریق امتیازدهی به ماشین مجازی انجام می شود که هر چقدر این امتیاز به 100 درصد میل کند بدین معناست که ماشین مجازی در دریافت منابع مشکلی نداشته و نیاز به جابجایی ندارد. این امتیاز دهی بیشتر با درنظر گرفتن اعداد CPU Ready Time، Memory Swap و رفتار CPU Cache می باشد که البته موارد دیگری نیز در انجام محاسبات درگیر می باشند.

VMwareDRS

در بخش DRS ویژگی دیگری با عنوان Scalable Shares قرار داده شده است که با فعال کردن آن در سطح کلاستر می توانید به Resource Pool های خود با درنظر گرفتن شرایط مشخص این مجوز را بدهید تا در صورت نیاز از منابع سایر Resource Pool ها نیز استفاده کنند.

DRSScalableShares

یکی دیگر از ویژگی های این محصول اضافه کردن امکان Versioning به بخش Template های شماست. این قابلیت از طریق Check-In و Check-Out کردن Template امکانپذیر است و از این طریق می توانید مشاهده کنید که چه تغییراتی بر روی Template خود تا به حال اعمال کرده اید.

vSphereVersioning

یکی دیگر از ویژگی های سرویس vCenter در این نسخه، ویژگی Multi-Homing می باشد. همانطور که میدانید در نسخه های مختلف این سرویس امکان وجود کارت شبکه دوم جز برای پیاده سازی VCHA وجود نداشت. در نسخه 7 این سرویس، این امکان فراهم شده است تا شما بتوانید حداکثر از 4 کارت شبکه بر روی سرویس vCenter خود بهره ببرید. دلیل این امر وجود برخی شرایط مانند تهیه بکاپ از طریق شبکه مجزا یا مانیتور کردن از طریق شبکه ای غیر از شبکه اصلی سرویس vCenter می باشد. تنها نکته ای که وجود دارد این است که زمانیکه شما کارت شبکه دوم سرویس vCenter را اضافه می کنید به صورت اتوماتیک این کارت شبکه برای ویژگی VCHA ، حتی اگر از آن بی بهره می باشید، رزرو می شود.

vCenterMultiHoming

به صورت خلاصه اگر بخواهیم 7 ویژگی مطرح این نسخه را اعلام کنیم، تصویر زیر گویای مطلب خواهد بود. در مقالات آتی به بررسی برخی از این ویژگی ها به صورت مجزا و کامل خواهیم پرداخت.

vSphere7

اکنون فقط باید منتظر زمان ارائه این نسخه توسط شرکت VMware باشیم. البته برخی از این ویژگی ها در نسخه AWS این محصول قرار داده شده است.

رضا اردانه

دیدگاهتان را بنویسید

preloader