مدرک مجازی سازی مرکزداده

در زمینه مجازی سازی مرکز داده تا سطح Expert می توانید ادامه مسیر دهید. جهت دانلود راهنمای آزمون بر روی این لینک کلیک کنید


مدرک VCP-DCV کوتاه شده عبارت VMware Certified Professional – Data Center Virtualization می باشد و با این هدف ارائه شده است که بتواند علاقه مندان به این حوزه را در زمینه انجام امور مربوط به پیاده سازی، مدیریت و نیز عیب یابی زیر ساخت های مجازی آموزش دهد. این مدرک در نسخه 6.5 خود از دو آزمون تشکیل شده است که به ترتیب عبارتند از:

- آزمون VMware vSphere 6 Foundations exam 2V0-620 یا vSphere 6.5 Foundations exam 2V0-602

- آزمون VMware Certified Professional 6.5 – Data Center Virtualization exam VCP6.5-DCV 2V0-622

از آنجایی که مدرک VCP6.5-DCV یک مدرک سطح متوسط می باشد، بنابراین ترجیح بر این است که شما از پیش با یکسری از مفاهیم مقدماتی مربوط به مجازی سازی، مانند کار با VMware Workstation آشنا باشید. در این زمینه مواردی همچون گذراندن دوره نتورک پلاس، آشنایی با IP networking و یا حتی سابقه کار با vSphere 6.5 همگی جزو مواردی هستند که می توانند در درک راحت تر مطالب، شما را یاری کنند. البته جای هیچ نگرانی نیست، زیرا اصولا دوره های آموزشی به گونه ای تدارک دیده می شوند که اساتید مطالب را از پایه ای ترین سطح شروع می کنند و از این حیث افراد نیز در صورت داشتن مدرک نتورک پلاس و یا حتی دانشی هم سطح با آن می توانند به راحتی در دوره های آموزش مجازی سازی با VMware شرکت کنند.

شما متقاضیان اخذ مدرک بین المللی VMware می بایست به دو نکته مهم حتما توجه داشته باشید. نکته اول این است که شرکت شما در آزمون مقدماتی یا همان Foundations exam الزامیست. نکته دوم، شما می بایست از قبل در یکی از دوره های رسمی VMware شرکت نموده باشید. اما معنی نکته دوم چیست؟ این عبارت به این معنی است که بر اساس قوانین شرکت VMware، شما زمانی صلاحیت اخذ مدارک این شرکت را کسب خواهید نمود که از پیش حتما در یکی از دوره های رسمی آن ها شرکت نموده باشید. با این کار شما یک VCP-ID دریافت خواهید نمود که جواز اولیه اخذ هر یک از مدارک VMware است.

حتما این پرسش اکنون در ذهن شما به وجود آمده است که آیا برای دریافت این VCP-ID حتما می بایست به خارج از کشور سفر کنم!؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خیر، الزاما این طور نیست، زیرا در ایران برخی از آموزشگاه های معتبر برگزارکننده دوره های VMware وجود دارند که امکان اخذ این VCP-ID را در ایران برای شما فراهم می کنند و از این حیث برای کسانی که با این مدودیت روبرو هستند مشکلی پیش نخواهد آمد.

این آزمون با کد شماره 2V0-622 شناخته می شود. مدت زمان آزمون 105 دقیقه است و باید به 70 سوال پاسخ دهید. نمره قبولی در این آزمون 300 است و نوع سوالات به صورت چهار گزینه ای و چند جوابی می باشد. هزینه این آزمون 250 دلار آمریکا می باشد.

بر اساس اعلام VMware مدت اعتبار مدارک VMware دو سال است و دارندگان این مدرک برای تمدید مدرک خود سه انتخاب پیش روی خود دارند:

  • مجددا در آزمون مربوط به مدرک VCP6.5-DCV شرکت کنند.
  • مدرک دیگری از مجموعه مدارک سطح VCP را کسب کنند.
  • مدرک VCP فعلی خود را به سطح پیشرفته مدارک این شرکت یعنی VCAP ارتقاء دهند.

مدرک VCP6.5-DCV برای علاقمندان فعالیت در حوزه مجازی سازی، مدرک بسیار مناسبی به حساب می آید که اخذ آن می تواند به دستیابی این افراد به طیف وسیعی از فرصت های آموزشی و کاری کمک کند. مسیری که بیشتر دارندگان این مدرک در مرحله بعدی انتخاب می کنند اغلب شامل موارد زیر می گردد:

  • VMware Network Virtualization
  • VMware Cloud Management and Automation

اما بریم سراغ پول و کار! یک دارنده مدرک VCP6.5-DCV بسته به میزان تجربه و مهارتی که در این زمینه دارد، براساس اعلام سایت Payscale.com می تواند در خارج از کشور سالانه بین 48,616 تا 123,728 دلار درآمد داشته باشد. لازم به ذکر است که این مدرک نیز در ایران بسیار پر طرفدار است و روز به روز بر تعداد شرکت ها و سازمان های خواهان افراد دارنده این تخصص نیز افزایش می یابد. در زمینه موقعیت های شغلی مرتبط با این حوزه نیز باید به شما بگوییم که دارندگان VCP می توانند به عنوان ادمین سیستم، کارشناس ارشد سیستم، مهندس سیستم ها، مدیر IT، مهندس سیستم های IT و ... به حرفه خود ادامه دهند.