خانه » وبلاگ آموزشی » مجازی سازی ذخیره ساز » 10 نکته تا ارتقا کیفیت شبکه vSAN
29 مرداد 1399

10 نکته تا ارتقا کیفیت شبکه vSAN

با توجه به اینکه یکی از مهمترین اجزای ساختار vSAN ارتباطات شبکه بین هاست های ESXi می باشد، به منظور بهینه سازی این بخش می بایست نکات مهمی را مدنظر قرار دهید. برخی از مهمترین این نکات در این مقاله بیان شده است.

نکاتی که در این مقاله به آن اشاره شده است به ساختار vSAN شما کمک میکند تا در زمینه کیفیت سرویس، دسترس پذیری و قابلیت پشتیبانی از آن در سطح بالایی قرار گیرد. پس باهم این 10 نکته را بررسی می کنیم:

نکته اول: تهیه مستندات کامل از ساختار شبکه vSAN

موضوع مستندسازی در مبحث vSAN می تواند جایگاه بسیار حساسی داشته باشد مخصوصا زمانیکه ساختار شبکه محیط شما یک ساختار پیچیده است. قطعا زمانیکه شما با مشکل شبکه در محیط vSAN خود روبرو می شوید، اولین موردی که به بررسی آن می پردازید ارتباطات فیزیکی شبکه vSAN می باشد. این بررسی می تواند شامل کابل ها، بررسی وضعیت IP ها و سایر موارد مرتبط باشد. حال اگر مستندات خود را همیشه بروز نگه دارید می توانید این مرحله را با سرعت و کیفیت بهتری طی نمایید. یکی از بهترین روش ها برای جمع آوری این اطلاعات استفاده از ویژگی هایی مانند LLDP و CDP می باشد.

نکته دوم: استفاده از VLAN به عنوان یک ویژگی مهم در شبکه

همانطور که در سایر ساختارهای vSphere استفاده از ویژگی جداسازی شبکه یکی از موارد مهم مورد بحث می باشد، مانند جداسازی انواع مختلف ترافیک در ساختار ESXi، در بخش vSAN نیز استفاده از یک VLAN مجزا و در واقع یک Segmentation مجزا برای ترافیک ها از نوع Storage برای تمام کلاستر خود مورد نیاز است.

نکته سوم: آگاهی از میزان ترافیک شبکه vSAN

یکی از مزیت های بسیار خوب vSAN وجود ساختار Protection اطلاعات است، اما این ساختار در کنار مزیت بسیار خوب خود می تواند ترافیک های زیادی در شبکه vSAN شما تولید نماید. به طور مثال اگر Policy مربوط به فضای vSAN شما از RAID1 به RAID5 تغییر کند، افزایش ترافیک چشمگیری در محیط vSAN شما دیده می شود، لذا نیاز است تا قبل از راه اندازی vSAN نسبت به بررسی Policy های خود اقدام کنید تا براساس نتایج بدست آمده شبکه vSAN خود را طراحی نمایید.

نکته چهارم: انتخاب کارت شبکه مناسب برای ساختار vSAN

در بحث خرید کارت شبکه های سخت افزاری برای استفاده در محیط vSAN خود هیچگاه خساست به خرج ندهید. علت گرانی برخی از کارت های شبکه به دلایل مختلفی است، مانند وجود چیپ هایی که منجر به کاهش CPU Overhead هاست ESXi شما شده و در نهایت کیفیت ارائه سرویس را افزایش میدهند. در صورتیکه کارت شبکه شما از پهنای باند مناسب بهره نبرد، ساختار vSAN شما بعضا تا 5 برابر افت کیفیت سرویس دهی خواهد داشت و علت آن نیز وجود تاخیر در پاسخگویی ترافیک های شبکه vSAN است. مثال دیگر در خصوص میزان Buffer کارت شبکه انتخابی شماست، در صورت عدم وجود تناسب بین Buffer کارت شبکه و میزان IO های تولیدی محیط vSAN قطعا با مشکلات مرتبط با Performance مواجه خواهید شد. انتخاب تولید کننده مناسب کارت شبکه را به عنوان نکته مهم این بخش در نظر بگیرید.

نکته پنجم: بروزرسانی درایورها و Firmware های کارت شبکه

قطعا ارائه Patch های بروزرسانی از طرف تولید کنندگان قطعات سخت افزاری به منظور رفع مشکلات موجود در ساختار فعلی درایور یا Firmware محصول می باشد. این مشکلات می تواند بعضا مرتبط با مسائل امنیتی یا کیفیت سرویس دهی باشد، لذا بروزرسانی همیشگی این درایورها می تواند در روند بهبود کیفیت سرویس دهی شما کمک شایانی نماید.

نکته ششم: استفاده از MTU با اندازه حداکثری

استفاده از MTU با اندازه 9000 به عنوان واحد ارسال ترافیک در شبکه می تواند منجر به افزایش کیفیت سرویس دهی ساختار vSAN شما شود. طبق اعلام شرکت VMware این افزایش کارآیی می تواند تا 15 درصد وضعیت کنونی شما قابل مشاهده باشد. تنها نکته مهم در این خصوص این است که تغییر اندازه MTU می بایست End to End صورت پذیرد و تمام تجهیزات در مسیر ترافیک vSAN می بایست از اندازه ای که برای MTU خود در نظر گرفته اید پشتیبانی کنند.

نکته هفتم: استفاده از تجهیزات به صورت Redundant

در راستای افزایش ضریب دسترس پذیری سرویس vSAN خود می بایست تمام لایه های درگیر در این سرویس را به صورت Redundant پیاده سازی نمایید. این وضعیت شامل سوئیچ های فیزیکی و کارت های شبکه نیز می شود. به طور مثال به جای استفاده از یک کارت شبکه دو پورت، از دو کارت شبکه تک پورت استفاده نمایید. نکته مهم در این بخش این است که پس از پیکربندی ساختار، وضعیت پاسخگویی آن را از منظر Redundancy بررسی نمایید، بدین معنا که با قطع کردن ارتباطات از پایدار بودن وضعیت ترافیک شبکه خود مطمئن شوید.

نکته هشتم: استفاده از LACP

با توجه به اینکه شبکه سرویس vSAN از ویژگی LACP پشتیبانی میکند، بهتر است برای ساختار شبکه خود این ویژگی را فعال نمایید. با این روش علاوه بر افزایش کارآیی سرویس، وضعیت Redundancy ساختار شبکه vSAN را نیز ارتقا خواهید داد. نکته مهم در این بخش استفاده از الگوریتم Hash مناسب با ترافیک ورودی و خروجی شماست تا در نهایت به بهترین کیفیت ممکن در این ساختار برسید.

نکته نهم: استفاده بهینه از QoS به منظور افزایش سطح کیفیت سرویس

استفاده از مکانیزم های Flow Control می تواند نتیجه مطلوبی در کیفیت سرویس دهی شبکه شما ایجاد کند، اما با توجه به اینکه ترافیک شبکه vSAN می تواند به صورت Burst ایجاد شود، رفتار این مکانیزم ها منجر به بروز اختلال در سرویس دهی شما خواهد شد. به صورت کلی این مکانیزم ها با جلوگیری از بروز Congestion در شبکه، کیفیت سرویس دهی را تا حد زیادی تضمین می کنند اما در تشخیص نوع ترافیک تفاوتی بین سرویس ها قائل نمی شوند، لذا با توجه به اینکه در نکته شماره 2 به استفاده از VLAN اشاره شد، فرآیند پیکربندی این مکانیزم را بر مبنای QoS on VLAN قرار دهید و Class سرویس دهی شبکه vSAN خود را در بالاترین حد ممکن تعیین نمایید. روش دیگر استفاده از مکانیزم Tag vDS به منظور ساده سازی شرایط QoS در لایه سوئیچ های فیزیکی است. با این روش می توانید اولویت ترافیک vSAN خود را در حد مطلوب تعیین کرده و با همکاری دپارتمان شبکه مجموعه خود، این Tag ها را در سوئیچ های فیزیکی بالادستی مدیریت نمایید. یکی دیگر از روش های کنترل حجم ترافیک استفاده از ویژگی NIOC محیط مجازی است. با این روش ترافیک خروجی از هاست های ESXi خود به سمت سوئیچ های بالادستی را مدیریت کرده و در نهایت تا حد امکان مانع بروز Congestion در شبکه شوید.

نکته دهم: استفاده از سوئیچ های فیزیکی با کیفیت

انتخاب سوئیچ فیزیکی به منظور برقراری اتصال هاست های ESXi جهت عبور ترافیک vSAN می تواند یک عامل تاثیر گذار در کیفیت سرویس دهی شما باشد. این انتخاب باید با در نظر گرفتن ویژگی های متعددی باشد، ویژگی هایی مانند پهنای باند بالای پورت ها، بافر مناسب پورت ها، تولید کننده معتبر، امکان ارتقا OS داخلی سوئیچ ها و مواردی از این دست می تواند به ساختار شبکه vSAN شما کمک شایانی نماید.

در پایان و با در نظر گرفتن تمامی این نکات میتوان گفت بهترین کیفیت شبکه برای ساختار vSAN وجود یک شبکه اختصاصی برای هاست های ESXi است تا بتوانند ترافیک های مرتبط با vSAN را بدون دخالت هیچ عامل بیرونی بین خود عبور دهند، لذا در صورت امکان یک شبکه کاملا اختصاصی برای ساختار vSAN خود پیاده سازی نمایید تا در نهایت فارغ از بسیاری از نکات بیان شده در بالا، کیفیت سرویس دهی، دسترس پذیری و پشتیبانی از ساختار vSAN خود را ارتقا دهید.

رضا اردانه

دیدگاهتان را بنویسید

preloader