خانه » وبلاگ آموزشی » مجازی سازی شبکه » مدیریت MAC در محیط مجازی
22 دی 1398

مدیریت MAC در محیط مجازی

شرایط مدیریت آدرس های فیزیکی به عنوان مهمترین بخش لایه 2 شبکه در محیط مجازی vSphere از جایگاه ویژه ای برخوردار است. در این مقاله می خواهیم به فرآیند مدیریت این آدرس ها در این محیط بپردازیم.

در محیط vSphere مشابه تمام تولید کنندگان کارت های شبکه، شرکت VMware نیز برای تولید آدرس های MAC از Vendor ID مشخصی استفاده می کند که 3 بایت اول این آدرس دهی را به خود اختصاص می دهد. به این 3 بایت به اصطلاح OUI یا Organizationally Unique Identifier گفته می شود. در این محیط فرآیند تولید آدرس MAC توسط 3 مکانیزم زیر انجام می شوند که هر مکانیزم OUI مستقل خود را دارد:

  • اختصاص MAC توسط سرویس vCenter
  • اختصاص MAC توسط هاست ESXi
  • ایجاد آدرس MAC به صورت دستی

نکته بسیار مهم در این مکانیزم ها این است که در صورت تغییر آدرس فیزیکی یک ماشین مجازی، قبل از اعمال آدرس جدید، مکانیزم بررسی فرآیند عدم تکراری بودن آن آدرس اجرا می شود و در صورت تایید عدم تکراری بودن آدرس، اجازه اعمال شدن این آدرس فیزیکی را خواهد داد.

هاست ESXi در صورتیکه به سرویس vCenter متصل نباشد، اقدام به تولید آدرس های MAC برای ماشین های مجازی خود می کند. این تولید آدرس با استفاده از OUI مخصوص با مقدار 00:0C:29 صورت می گیرد و 3 بخش آخری این آدرس از طریق UUID ماشین مجازی تولید می شود. با توجه به اینکه UUID هر ماشین مجازی یک مقدار کاملا Unique می باشد، هاست ESXi مطمئن خواهد شد که آدرس های فیزیکی تکراری تولید نخواهد کرد، اما به منظور افزایش دقت آدرس دهی، مکانیزم ردیابی آدرس های فیزیکی تکراری توسط هاست ESXi همیشه در حال اجرا می باشد. در صورتیکه شما اقدام به Import کردن یک ماشین مجازی که قبلا در یک هاست یا vCenter سرور دیگری بوده است نمایید، در زمان روشن کردن ماشین مجازی سوالی از شما پرسیده می شود مبنی بر اینکه این ماشین مجازی از جای دیگری کپی شده است یا قبلا در همین محیط فعلی بوده و جابجا شده است. در پاسخ به این سوال در صورتیکه ماشین مجازی از جای دیگری به محیط شما منتقل شده است حتما گزینه I Copied It را انتخاب نمایید تا از بروز رخداد تکراری بودن آدرس MAC جلوگیری نمایید.

در سرویس vCenter مقدار OUI برابر با 00:50:56 می باشد. فرآیند تولید آدرس MAC در این سرویس به صورت پیش فرض بر اساس همین مقدار OUI که می توان آنرا به Prefix-Based و Range-Based تغییر داد. زمانیکه یک MAC Address به ماشین مجازی تخصیص داده شود، تا زمانیکه این آدرس با آدرس دیگری در همان محیط تکراری نباشد ثابت خواهد ماند. آدرس فیزیکی تولید شده برای ماشین مجازی در فایل VMX قرار داده می شود. همانطور که در بالا نیز اشاره شد، زمانیکه ماشین مجازی روشن می شود، مکانیزم بررسی آدرس فیزیکی تکراری روی ماشین مجازی انجام می شود که در صورت تکراری بودن این آدرس، سرویس vCenter اقدام به تخصیص آدرس جدید خواهد کرد. علت این امر نیز این است که در زمان خاموش بودن ماشین مجازی، آدرس فیزیکی تخصیص داده شده به آن توسط سرویس vCenter آزاد شده و به ماشین دیگری اختصاص داده شده است.

در برخی شرایط هم نیاز است تا آدرس MAC یک ماشین مجازی به صورت دستی تنظیم شود. در این صورت مسئولیت عدم تکراری بودن این آدرس در کل شبکه مجازی و فیزیکی بر عهده شما خواهد بود. به منظور انجام این کار می توانید از طریق گزینه Edit Settings یک ماشین مجازی در محیط vSphere Web Client اقدام به تغییر آدرس MAC نمایید. باید توجه داشته باشید که این فرآیند از طریق ویرایش فایل پیکربندی ماشین مجازی و تغییر Tag مربوط به آدرس MAC آن نیز امکانپذیر است.

رضا اردانه

دیدگاهتان را بنویسید

preloader